Ciekawa historia digitalizacji – jak to się wszystko zaczęło?
Skok cywilizacyjny, któremu od jakiegoś czasu się przyglądamy, jeszcze nigdy nie był aż tak gwałtowny jak teraz. Z każdym rokiem uczymy się czegoś nowego, widzimy kolejne możliwości technologii. Kluczową fazą dla rewolucji cyfrowej było wynalezienie Internetu. Cyfryzacja czy też digitalizacja postępowała jednak już od chwili, gdy powstał pierwszy komputer.
Pierwsze kroki digitalizacji
Digitalizacja nieodłącznie kojarzy nam się z przekształcaniem informacji analogowej na cyfrową i udostępnianie jej – również za pomocą Internetu. Digitalizacja ma na celu chronienie wszelkiego rodzaju dokumentów i zbiorów, a następnie przekazywanie ich w formie cyfrowej. Doskonałym przykładem są zabytkowe, stare książki, które udostępniane są czytelnikom w formie zdigitalizowanej, by nie zniszczyć oryginału. Od czego to wszystko się zaczęło? Wprowadzenie do digitalizacji to koniec lat 40. poprzedniego wieku! Tak, istniał już wtedy pierwszy komputer! I to właśnie w firmie IBM doszło do pierwszych prób cyfryzacji zapisów analogowych. Chodzi mianowicie o pracę zakonnika, ojca Roberto Busa, pracującego w IBM nad konkordancją dzieł świętego Tomasza. W latach 90. jego praca została wydana na płytach CD.
Rozwój historii cyfrowej
Digitalizacja rozwijała się wraz z rewolucją cyfrową. Oczywiście dostępność komputerów pomogła całemu procesowi, podobnie jak dostęp do Internetu. Praca była dużo łatwiejsza dzięki powstaniu edytorów tekstu, ale także nośników, takich jak dyskietki, a następnie płyty CD. Niestety, dzisiaj nie pamiętamy już o tych wynalazkach, z łatwością przesyłając pliki za pomocą maili czy też zgrywając je na dyski zewnętrzne. Co jeszcze w historii cyfrowej warte jest odnotowania? Z pewnością powstanie OTA, czyli Oxford Text Archive w 1976 roku. To repozytorium tekstów i korpusów, które istnieje do dzisiaj. Nie da się nie zauważyć, iż początkowo digitalizacja stanowiła narzędzie dla badaczy. Dzisiaj ten model wprowadzany jest do przedsiębiorstw, umożliwiając prowadzenie bardziej wydajnego biznesu.
Digitalizacja przeszła daleką drogę. Dzisiaj stała się narzędziem, które dostępne jest dla każdego. Jeśli ciekawi Cię, jak można wykorzystać digitalizację w swojej firmie, koniecznie sprawdź tekst na stronie http://adnext.pl/baza-wiedzy/digitalizacja/.